BLOG
25.10.2022

8 tipů, jak v zimě ušetřit na energiích. Čím v tom pomůže fotovoltaika?

Před nastávající zimou panují velké obavy. Ceny energií sice klesly ze svých historických vrcholů, ale stále jsou a nejspíš zůstanou na několikanásobku minulého roku. Pokud nemáte solární panely a vlastní energii, nejspíš za elektřinu a plyn zaplatíte horentní sumy. Můžete platby nějak omezit? Když to vezmete pořádně do svých rukou, tak ano. V článku máme několik jednoduchých tipů na to, jak spotřebu energií srazit. A často se budete divit, proč jste to nedělali už dávno.

Přehledný obsah článku:

 • Proč vyrábět vlastní elektřinu fotovoltaikou
 • Co je dotace Nová zelená úsporám?
 • Příklady úspor díky solárním panelům
 • Ušetřete na vytápění bytu
 • Tipy pro správnou péči o radiátory
 • Jak větrat a neplýtvat teplem
 • Je možné vařit úsporně?
 • Chytrá domácnost = úsporná domácnost
 • Jak vybrat výhodného dodavatele energií

Chcete s fotovoltaikou šetřit co nejvíce a mít všechny novinky jako první? Odebírejte zdarma náš newsletter.

1. Vyrábějte elektřinu fotovoltaikou. A to i v zimě

Jasným trendem budoucnosti je energetická nezávislost a decentralizace. Ostatně i my často píšeme, že solární panely neznamenají jenom levnější a ekologičtější způsob výroby elektřiny, ale také značný nárůst energetické soběstačnosti. Zejména, pokud máte k fotovoltaické elektrárně i záložní baterii. Ušetříte nejenom na energii samotné, ale díky baterii můžete fungovat, i když veřejnou síť zrovna postihne blackout.

TIP: Jak šetřit s fotovoltaikou, když bydlím v bytě

2. Využívejte dotace

Díky instalaci solárních panelů máte navíc nárok na čerpání státních dotací z programu Nová zelená úsporám. Tahle státní podpora pro udržitelné projekty už existuje od roku 2014, prošla několika vylepšeními a při splnění zákonných podmínek si díky ní můžete škrtnout až 50 % z ceny instalace fotovoltaiky. Vztahuje se navíc nejen na rodinné, ale i na bytové domy. Bytovým družstvům a SVJ tak může vzhledem ke komplexnosti řešení a zapojení až desítek jednotlivých domácností ušetřit peníze dokonce v řádech milionů. V současné době se navíc připravuje „light“ verze dotačního programu. V návrzích se předběžně mluví o tom, že pokud bude úspora do 150 000 Kč, bude prakticky bez papírování. Tak doufejme, že hlasováním projde a přinese zjednodušení i pro bytové domy. Dáme vám samozřejmě vědět. 

Ukázka úspory díky dotaci Nová zelená úsporám na základě projektů firmy Domy sobě. 

3. Netopte málo, ale optimálně

Už jsme jednou psali, že i když o tom Češi často nechtějí slyšet, jsme všichni zvyklí extrémně přetápět. Optimální teplota v obývacím pokoji je 19–20 °C, v ložnici o dva až tři stupně méně. Snížením teploty o 1 °C uspoříte 5–10 % energie. Bojíte se, že se budete vracet do vymrzlého bytu? I od toho existují zařízení pro chytrou domácnost, díky kterým můžete ovládat topení na dálku. Přes mobil můžete topení ztlumit, i pokud jedete pryč neplánovaně, a zároveň včas zvýšit teplotu, než se vrátíte. Mimochodem, topení nikdy nevypínejte úplně, ani v rámci úspor, a to zejména když jedete pryč na delší dobu. Vytopit promrzlé zdi by vás pak totiž stálo pekelné peníze. A taky se nevyplatí riskovat, že vám zamrzne a praskne voda. V bytovém domě se toho nejspíš bát nemusíte, ale v rodinném domě se taková nepříjemnost v zimě stane raz dva. 

„Šetřit můžete, i když jste doma. Vyplatí se například topit jen v místnostech, které právě opravdu využíváte.“ 

4. Věnujte péči radiátorům

Když se na úspory zaměříte v opravdu dlouhodobém měřítku, i drobná zlepšení energetické bilance znamenají rázem desítky a stovky korun úspor. Například, když budete radiátory pravidelně otírat od prachu nebo jiných nečistot. Hned samozřejmě nezaregistrujete nic. Dlouhodobě ovšem ano. Jsou navíc servisní úkony, jejichž pozitivní vliv pocítíte ihned. Ještě před topnou sezónou radiátory odvzdušněte. Jak na to? Pusťte je na maximum na třicet minut. Pod odvzdušňovací šroub si mezitím  připravte malou nádobu a šroubem pootočte, takže z něj začne vytékat topná tekutina. Nelekněte se toho, že bude zakalená a že radiátor bude při odvzdušňování syčet a prskat. To je dobře – znamená to, že z něj uniká vzduch, jehož bubliny zhoršovaly naplnění horkou vodou a tudíž výhřevnost. Až přestane radiátor prskat, šroub uzavřete. Na topení se taky snažte nesušit prádlo a pozor na závěsy a záclony, které radiátory zakrývají a brání správné cirkulaci vzduchu.To všechno snižuje účinnost. 

5. Při větrání neplýtvejte teplem

Nejhorší je topit naplno a když chcete srazit teplotu, tak otevřít okno. Takhle to kdysi úplně běžně praktikovala spousta obyvatel paneláků nebo starých bytových domů – ať už proto, že platba za topení byla pořád stejná bez ohledu na spotřebu, nebo proto, že regulace radiátoru byla po letech zalepená deseti vrstvami barvy a měnit intenzitu vyhřívání ani nešlo. Takhle už dneska asi teplem (a energiemi k jeho dosažení) neplýtvá nejspíš nikdo. Přesto se dá ale i běžné větrání řešit chytře. V obavě z uniklého tepla se nemusíte na celou zimu zabednit. 

 1. Není to zdravé.
 2. O únik tepla se bát nemusíte, když budete větrat krátce a intenzivně.

A samozřejmě platí, že čím větší je venku zima, tím byste měli větrat kratší dobu. Návod je snadný. Krátké větrání znamená, že ochladíte pouze vzduch v místnosti. Jakmile kvůli otevřenému oknu vychladnou podlahy a stěny, větráte moc.

6. Je možné vařit úsporně?

Vaření spotřebuje strašně energií. Máte rádi pomalu tažený vývar nebo podobně připravovaný guláš? Jestli chcete ušetřit, zapomeňte na ně. I málo hořící sporák nebo na jedničku puštěná indukce „sežerou“ v řádu hodin obrovské množství plynu nebo elektřiny. Zejména, když takhle vaříte pravidelně. Rádi do hrnců koukáte, jak tam polévka nebo omáčka klokotají? Chyba. Vařte s pokličkou, díky tomu ušetříte jednak čas, ale také náklady na energie. Stejně tak platí, že v rychlovarné konvici byste měli vařit jen tolik tekutiny, kolik budete opravdu potřebovat (ovšem zároveň ne méně, než kolik výrobce stanovil jako minimum). Nejde o to, že podle některých názorů je jednou převařená voda už „mrtvá“ a neměli byste ji vařit znova. Spíš jde o to, že na uvaření litru vody spotřebujete opravdu spoustu elektřiny – a jestli si chcete zalít hrneček čaje, stačí jí mnohem méně. Vaše vaření může být díky podobným samozřejmostem až čtyřikrát úspornější. Pečete často v troubě? Zamyslete se, jestli by nestačila remoska. 

„Trouba je největším žroutem elektřiny v kuchyni. Věděli jste, že upečení jedné husy vás může stát několik desítek korun?“ 

7. Vsaďte na chytrou domácnost

Smart home už jsme zmínili. Domy sobě vám společně s fotovoltaikou pro váš bytový dům nabídnou i mobilní aplikaci Dominiq. Rázem bude možné zařídit si v domě dálkové odečty, instalovat a sledovat bezpečnostní protipožární čidla atd. Velkou výhodou je pak možnost analýzy dat a jejich hromadné optimalizace, díky které naplno využijete sdružené užívání solárního řešení a souvisejících výhod ještě více. Klasická řešení pro smart home jsou přitom ještě pestřejší, připojí vaše domácí elektrospotřebiče do tzv. internetu věcí a umožní vám využívat nasbíraná data pro optimalizaci chodu vaší domácnosti samotné, bez vlivu životního stylu ostatních. 

8. Vyberte si dobrého dodavatele energií

Na trhu působí desítky dodavatelů elektřiny a plynu, kteří mají různé cenové nabídky. U elektřiny je situace značně nepřehledná, protože cena tzv. silové elektřiny se rozděluje podle jednotlivých distribučních sazeb, dále vstupuje do hry například rezervovaný příkon. Využijte důvěryhodnou internetovou kalkulačku elektřiny a plynu, která vám tyto ceny pomůže srovnat. Jedním z projektů, který můžeme určitě doporučit, je kalkulator.cz, který vám reálné ceny u jednotlivých dodavatelů dokáže srovnat okamžitě, a kromě cen za plyn a elektřinu se navíc specializuje i na srovnání cen pojištění nebo dokonce půjček a úvěrů. Široké spektrum porovnávaných komodit a služeb vám zajišťuje nejenom, že vyřídíte spoustu věcí na jednom místě, ale také že portál stojí skutečně na výhodách porovnávání a nikoli na skryté podpoře jednoho z dodavatelů.

Šetřením dosáhnete na nečekané úspory. Pokud si ale váš bytový dům bude elektřinu díky fotovoltaice vyrábět sám, bude finanční efekt ještě větší. Ozvěte se nám a nechte si připravit nezávaznou nabídku. Kontaktujeme vaše SVJ, dáme si schůzku se sousedy, kteří o fotovoltaice třeba ještě neuvažovali, a když se domluvíme, postaráme se o všechno od A do Z. Těšíme se!