BLOG
27.10.2021

Jak uniknout zvyšujícím se cenám energie? Jednou z odpovědí je slunce

Pravděpodobně ani vám v posledních měsících neunikly novinové články, které upozorňují na to, že došlo ke skokovému zdražení energií. Druhé pololetí letošního roku se tak nese ve znamení historicky nejvyšších velkoobchodních cen elektřiny, které aktuálně převyšují i 100 eur (2540 Kč) za jednu megawatthodinu. Jak tuto situaci, která zasáhne velkou část českých domácností, řešit?

Cena elektřiny trhá rekordy


První dodavatelé elektřiny už své zákazníky upozorňují na to, že dojde k navýšení cen elektřiny. Podle analytiků budou muset vzhledem k vysokým cenám na burze zdražit nakonec všichni dodavatelé, očekává se, že ke zdražení dojde nejpozději na začátku příštího roku. Podle bývalého ředitele oddělení obnovitelných zdrojů ČEZ Martina Pacovského se elektřina na svou původní cenu jen tak nedostane. Očekává se také, že ceny energie dále porostou především v zemích závislých na spalování fosilních paliv. Asi už tušíte, že k těmto zemím patří i Česká republika.

Proč se cena elektřiny zvyšuje?

Mnoho lidí si klade otázku, proč vlastně došlo k tak výraznému nárůstu cen elektřiny. Za zdražováním elektřiny pro koncové zákazníky stojí růst cen elektřiny na burze. Ceny stoupají kvůli zdražování emisních povolenek, jejich cena se v posledních měsících dostala na rekordní částky. Dalším důvodem je i růst ceny uhlí a plynu, které jsou nezbytné k výrobě elektřiny, a v neposlední řadě zvýšená celosvětová poptávka po energiích.

Kolik si české domácnosti na elektřině připlatí?

Lidi nyní samozřejmě asi nejvíce zajímá to, jak se zvyšující ceny dotknou jejich rodinného rozpočtu a o kolik navíc si připlatí. Částka se samozřejmě bude odvíjet od toho, na co lidé elektřinu využívají. Podle mluvčího Pražské energetiky bude navýšení ceny ostatních klasických produktů pro odběratele činit sedm procent. Odborníci ale předpokládají, že cena silové energie poroste i nadále. Zatímco v letošním roce se průměrná cena silové energie pohybovala okolo 42 eur za megawatthodinu, tedy v přepočtu zhruba 1070 Kč, v následujícím roce by se mohla dostat i na dvojnásobek. Pro zákazníky v maloodběru by to znamenalo zdražení okolo 15 až 30 %. Což ostatně potvrzují i nové ceníky energetické společnosti ČEZ, která od ledna zdražuje elektřinu zhruba o třetinu. A takovéto navýšení ohrožuje odběratele i ekonomiku.

Krach Bohemia Energy

V souvislosti se zvyšujícími se cenami elektřiny mnohé také zaskočila zpráva, že jeden z největších českých dodavatelů elektřiny a plynu – Bohemia Energy ukončil své dodávky. Ve svém prohlášení společnost Bohemia Energy uvedla, že je k tomuto razantnímu kroku přiměl extrémní růst cen energií na velkoobchodních trzích. Kromě zvyšujících se cen energie tak nyní více než 900 000 klientů musí řešit přechod k novému dodavateli.

Jak reagovat na navýšení cen?

Co dělat v případě, že jste uzavřeli smlouvu na dobu určitou, a i přesto vám přišla informace o tom, že dodavatel navyšuje cenu? Nepanikařte a přečtěte si uzavřenou smlouvu. Pokud byla smlouva uzavřená na dobu neurčitou, dodavatel má na zvýšení cen právo. Máte smlouvu na dobu určitou s garantovanou cenou? Pak je dodavatel povinen smlouvu dodržet a nemůže se z ní jednoduše vyvázat.

Povinnost oznámit změny 30 dní předem

Dodavatel má povinnost oznámení o navýšení cen nebo o změně smluvních podmínek zákazníkům zaslat nejméně 30 dní před tím, než změny začnou platit. Spotřebitel může od smlouvy odstoupit až do desátého dne před plánovanou změnou. Pokud se od smlouvy rozhodnete odstoupit z důvodu navýšení cen nebo změny smluvních podmínek, nesmí vám dodavatel účtovat žádné poplatky a sankce, ani v případě, že se jedná o smlouvu na dobu určitou.

Přechod k novému dodavateli bez sankcí

Ředitelka spotřebitelské organizace dTest Eduarda Hešková v článku pro server Novinky.cz radí srovnat na internetu nabídky jednotlivých dodavatelů elektřiny, které jsou dostupné na webu Energetického regulačního úřadu, a dohodnout se na odběru elektřiny s novým dodavatelem a až poté odstoupit od stávající smlouvy. Dodávka od nového dodavatele by totiž měla plynule navazovat na tu předchozí.

Řešením je fotovoltaika

Pokud nechcete být závislí na elektrické energii, jejíž cena může neustále růst vzhůru a chcete předejít případným starostem spojeným s ukončením dodávky elektřiny od svého dodavatele, nabízí se řešení v podobě fotovoltaiky. Fotovoltaické elektrárny jsou totiž cestou k energetické soběstačnosti a jsou navíc šetrné k životnímu prostředí. Z průzkumu pro projekt Domy sobě z jara roku 2021 vyplynulo, že o pořízení fotovoltaických elektráren uvažuje více než polovina Čechů. A není divu, nabízí totiž celou řadu výhod. Jednou z nich je například skutečnost, že i navzdory mýtu o tom, že solární panely vyrábí elektřinu, jen když svítí slunce, elektřinu ve skutečnosti vyrábí, i když je zataženo, a to po celý rok.

Fotovoltaické systémy pro rodinné i bytové domy

Fotovoltaika je vhodným řešením pro rodinné i bytové domy. I když se mnoho lidí domnívá, že pořízení fotovoltaických panelů je finančně náročnou záležitostí, na kterou nemůžou dosáhnout, není to pravda. Zatímco ceny energie rostou, ceny fotovoltaických systémů neustále klesají. Jedná se o investici s návratností zhruba 7 let, tato doba se navíc bude nadále snižovat. Fotovoltaiku lidem zpřístupňují i dotace z programu Nová zelená úsporám.Dotace na fotovoltaické systémy

Jak už jsme nastínili, nyní mohou lidí díky fotovoltaice ušetřit ještě více díky programu Nová zelená úsporám, který byl spuštěný na začátku října letošního roku. Dotace na fotovoltaické systémy ve výši 40 000 až 200 000 Kč je určena pro vlastníky stávajících dokončených rodinných domů a vlastníky novostaveb. Žadatelé o dotaci mohou získat až 50% z nákladů na solární panely a baterii. S jakou přesnou částkou můžete počítat?

  • 15 000 Kč za 1 kWh instalovaného výkonu 
  • 10 000 Kč za 1 kWh elektrického akumulačního systému
  • 5 000 Kč za připojenou bytovou jednotku k FV systému 

Nechcete žít s obavami, že se budou ceny energie neustále navyšovat? Možností, jak se vyhnout starostem a přestat být závislí na dodavatelích, jsou fotovoltaické systémy