BLOG
29.11.2021

Teplo a světlo jsou vzácnost, šetřete s nimi!

Jaké konkrétní kroky podniknout pro šetření energií?

Teplo a světlo jsou vzácnost, šetřete s nimi!Současná energetická krize nám víc než kdy dříve připomíná nutnost myslet na přírodu, ale i na blaho vlastní peněženky. To, že si doma kdykoliv můžeme rozsvítit, nám najednou začíná připadat jako jistý druh luxusu, za který si musíme připlatit. Energií však stále můžeme i šetřit. Jaké konkrétní kroky pro to podniknout? Čtěte dále. 

Kdo bude zhasínat? 


Klasické dilema mnoha domácností. Není třeba si kazit oči v příšeří, když si chcete číst nebo když denní světlo jednoduše nestačí. Určitě doporučujeme více přemýšlet nad tím, jestli musíte nutně svítit ve všech místnostech, a jednoduše za sebou zhasínat. Další variantou je výměna klasické žárovky za LED variantu. Klasická žárovka totiž spotřebuje 95–98 % elektřiny na výrobu tepla a pouhá 2–5 % na tvorbu světla. Úsporné LED žárovky oproti tomu využijí plných 75–85 % právě na svícení. Zároveň déle vydrží, nevyzařují ultrafialové ani infračervené záření, jsou odolnější vůči nárazům a mají nižší spotřebu energie. 


I domácí spotřebiče chtějí mít klidnou noc 


Necháváte svůj chytrý telefon nebo počítač v zásuvce, i když jsou už úplně nabité? Nebo dokonce přes noc? Odpojte je. Nechte telefon v noci také trochu odpočinout! Pokud odcházíte od televize, vypněte ji. Úplně chápeme ten komfortní pocit jen tak si dřímat u oblíbeného seriálu i přesvědčení, že vám televize v pohotovostním režimu moc nezvýší účty za elektřinu. Jenže rozumné zapínání a vypínání vám za rok uspoří až pár stovek korun. A ty můžete vesele investovat jinde. 


Je ti teplo, děvenko?


Jak úžasný pocit to je, přijít z mrazivé a v konečcích prstů zeboucí zimy do vyhřátého domova. To s sebou ovšem přináší celodenní provoz topení ve všech místnostech v bytě nebo domě a spoustu tepelné energie, která přijde nazmar. Vypínejte topení, když odcházíte z domu. Nejenže teplo, které z vaší budovy uniká, negativně ovlivňuje životní prostředí, ale ani peněženka vám zrovna nepoděkuje. Jednou z variant, jak udržet více tepla v místnostech, je tepelná izolace fasády  – používá se k tomu materiál, který má nízkou tepelnou vodivost, a lépe tak drží teplo v domě. A jestli chcete mít naopak v létě chládek a pohodičku, myslete radši na kvalitní stínící techniku (žaluzie, rolety) než automaticky na pořízení klimatizace. 


Další tipy, jak si doma uchovat exotické teploty i v zimě:


  • Už přestaňte odkládat utěsnění škvír v oknech nebo ve dveřích. Pokud vám uniká teplo skrz nová plastová okna, je třeba je znovu správně seřídit. 
  • Když vejdete do místnosti, zavřete za sebou dveře. Je to jednoduché!
  • Jedna vrstva svetru navíc nikdy nikomu neuškodila. 
  • Pořiďte si zvlhčovač vzduchu, protože vyšší vlhkost vzduchu lépe přenáší teplo od radiátoru. 
  • Zaizolujte trubky s pomocí tepelného materiálu, aby se zbytečně neochlazovaly. Poteče vám teplejší voda!
  • Získejte teplo zadarmo! Kdykoli v zimě slunce ukáže paprsky, přivítejte ho skrze okno s otevřenou náručí. Při oblíbeném vánočním pečení cukrovíčka pak nechte v místnosti doznít nejen libou skořicovou a vanilkovou vůni, ale i teplo z rozpálené trouby.
  • Nechte teplu volný průchod a neblokujte ústřední topení nadměrným vysoušením oblečení ani vrstvami prachu, které se vám nechtělo setřít. 


Šetřete na energiích ještě chytřeji. Instalace chytrých termohlavic na topení dokáže nejen ušetřit až 15 % na energiích, ale navíc je můžete na dálku ovládat mobilem. Zabudovaný termostat neustále monitoruje okolí. Díky tomu dokáže automaticky regulovat přívod tepla do radiátoru, a tím udržuje nastavenou teplotu. 


Rádi byste získali ještě více tipů, jak ušetřit na energiích pro celý bytový dům? Ozvěte se nám přes formulář, rádi vám vše vysvětlíme.