BLOG
8.12.2022

Fotovoltaika bude i v roce 2023 nejvýhodnějším zdrojem energie

Fotovoltaika bude i v roce 2023 nejvýhodnějším a zároveň nejdostupnějším zdrojem energie v Česku. Kromě toho, že jde o udržitelné řešení bez negativních vlivů na přírodu, především bude stále nabízet finanční úsporu až 50 % za energie a možnost získat také až 50% státní dotaci na instalaci. Rok 2023 navíc zase přinese technologické novinky a vyšší efektivitu.

Přehledný obsah článku:

 • Jaké jsou aktuální trendy fotovoltaiky
 • Přijdou o 50 % levnější solární panely?
 • Sluchátka, která hrají díky sluneční energii
 • Optimalizace fotovoltaiky zvyšuje úspory
 • Umělá inteligence a solární panely
 • Výhody fotovoltaiky už dnes
 • Objednejte si nezávaznou nabídku

Přijde v roce 2023 o polovinu levnější fotovoltaika?

Nedávno jsme psali o trendech, které zlepší dostupnost a výhodnost fotovoltaiky pro bytové domy a SVJ, majitele rodinných domů i firmy. Článek najdete tady. Ale vývoj se samozřejmě nezastavil a každých pár dní přijde další novinka. Odborníci na chemickou výrobu z Londýna a Hongkongu by například už během několika měsíců rádi dostali na trh solární panely nového typu. Měly by být o polovinu levnější, než klasické křemíkové kolektory, ačkoli dosáhnou až 25% účinnosti. U nejvýkonnějších „křemíků“ přitom za skvělou hodnotu považujeme už dvacet procent. Nové, tenké a ohebné články mají být vyráběny z hmoty, která je podle některých odborníků pro účely udržitelných technologií a boj s emisemi doslova zázračná – perovskit. 

Odebírejte náš newsletter. Je to zadarmo, nezávazně a neuteče vám žádná novinka. Z fotovoltaiky ani z naší nabídky.  

Přenosná elektronika na solární energii

Je flexibilní, ohebný a dá se vyrábět například obyčejným sítotiskem. Jako tenká fólie, která může být třeba na oknech. Asi 0,7 m2 perovskitu prý přitom dodá stejné množství energie jako 1m2 křemíku. Přitom při nesrovnatelně nižší hmotností. Podle výzkumníků už teď komerční dostupnost záleží jen na rychlosti zahájení produkce. Perovskit se totiž dočkal pozitivní odezvy v renomovaném časopisu Science a probíhá dokonce patentovací řízení. Šéf týmu říká, že jeho laboratoř dokáže díky optimalizaci směsi účinnost ještě zvýšit. Už teď se pracuje na aplikaci perovskitu pro použití při napájení drobné elektroniky. 

„Můžeme se pomalu začít těšit na sluchátka, chytré hodinky nebo dokonce „dobíjecí“ oblečení využívající solární energii.“

Fotovoltaika má potenciál v optimalizaci

Fotovoltaika zdaleka neřekla poslední slovo. Navíc, jak upozorňují odborníci v řadě oborů, které se rozvíjejí díky snaze o snížení emisí, ještě pořád se primárně zaměřujeme na výkon, objem, množství dodávané energie. Mnohem méně pracujeme s optimalizací nebo izolacemi, které snižují ztráty získané energie. Globálně největší dodavatel řešení pro optimalizaci fotovoltaických elektráren, firma Solytic, funguje už v 60 zemích a dokáže chytrými produkty zvýšit efektivní využití solární energie o desítky procent. Jak? Chytrým rozdělováním energie mezi odběratele, promyšleným zálohováním nebo třeba spojením několika zdrojů do sdílené sítě. Právě Solytic ukazuje, jak zásadní rezervy máme ve využívání osvědčených postupů. Často není potřeba žádný geniální vynález. Právě optimalizované sdílení solární energie nabízí podle odborníků do budoucna obrovský potenciál úspor. A tím i snížení emisí.

Chci nabídku fotovoltaiky pro náš bytový dům

Umělá inteligence a solární panely

Pomalu si zvykáme, že využití umělé inteligence není žádné sci-fi. A solární průmysl může z využití AI (Artificial Inteligence) pro své uživatele vytěžit opravdu hodně. Představte si fotovoltaiku, které se dokáže „učit“ a zdokonalovat svou funkci díky chytrému zpracování nasbíraných dat. Taková umělá inteligence by dokázala řídit a optimalizovat výrobu, uschovávání a distribuci získané solární energie efektivněji, než jakýkoli jiný systém. Už dávno ostatně neřešíme problémy se životností systémů. Standardní záruční doba na solární panely dosáhla 25 let a záruka na střídače (elektronické srdce fotovoltaické elektrárny) je aktuálně okolo 10 let. Pokud můžete s těmito parametry pracovat v celkové kalkulaci nákladů, stává se z chytré optimalizace skutečně hlavní způsob maximalizace získané energie a jejího využití. 

Nejen kvalita instalace, ale komplexní návrh a optimalizace fotovoltaické elektrárny ovlivní její funkčnost a úspornost na dalších 20–30 let. Výběr partnera se tedy opravdu vyplatí nepodceňovat.
„Výkon i spolehlivost jednotlivých fotovoltaických komponent už začíná být standardem. Výše úspor a celková užitnost tak víc a víc závisí na kvalitě partnera komplexní dodávky fotovoltaiky.“

Poptávka po fotovoltaice zrychluje i vývoj

Zhruba v polovině roku jsme psali, že společně s technologickým vývojem fotovoltaiky se budou zvětšovat i výhody z hlediska ekologie, finančních úspor a vyšší energetické nezávislosti. A to jsme ještě netušili, jak extrémně se zvedne zájem o solární energii kvůli zdražení energií, trvající válce na Ukrajině, snaze definitivně se odstřihnout od závislosti na ruských zdrojích i fosilních palivech obecně. Jestli si před rokem někdo myslel, že fotovoltaika je výplod ekologických nadšenců, dneska už nejspíš chápe, že její přínos je primárně ekonomický. Solární panely jsou totiž win-win z hlediska přírody i peněženky. A je skvělé, že příliv peněz do výzkumu díky většímu zájmu odběratelů přináší tak rychlé výsledky, jako pokus o vytvoření zmíněné „wearable“ elektroniky na solární energii atd.  

Co přináší fotovoltaika už dnes? 

Kdo chce šetřit na energiích a využít štědrou dotaci ze státního programu Nová zelená úsporám až do výše 50 % ceny instalace fotovoltaické elektrárny, nemusí ovšem na nic čekat. Fotovoltaika je super-výhodná už dnes. Co konkrétně přináší například milionům obyvatel bytových domů, kteří v drtivé většině platí v energeticky nevyhovujících bytech za energie zbytečně moc?  

 • Okamžitou úsporu až 50 % z plateb za energie
 • Překlenutí výpadků sítě díky záložní baterii
 • Zvýšení energetické soběstačnosti
 • Ekologičtější a udržitelnější životní styl
 • Doplňkové služby (např. ovládání přes mobilní aplikaci)
 • Výraznou modernizaci stárnoucích domů
 • Větší komfort bydlení
 • Zvýšení hodnoty domů i bytů v nich 

Ozvěte se nám tedy co nejdříve. Kontaktujeme kvůli fotovoltaice vaše SVJ, setkáme se s váhavými sousedy a zařídíme vám dobré místo v pořadníku na instalaci.