BLOG
12.10.2023

Jaký typ solárních panelů bude podle odborníků nejlepší v roce 2024?

Vývoj fotovoltaiky je i po desítkách let tak rychlý, že překonává očekávání fanoušků, natož opatrné odhady odborníků. Potvrdil to i Evropský týden udržitelného rozvoje, v jehož rámci představili čeští vědci z ČVUT odborné veřejnosti poslední novinky. Mimo jiné vysvětlili, proč fotovoltaice nejspíš začnou dominovat monokrystaly nebo proč by nedávalo smysl další zvětšování solárních panelů. Všechno samozřejmě v zájmu efektivity.

Přehledný obsah článku:

  • Vývoj fotovoltaiky je stále dramaticky rychlý
  • Inovace v solární technologii jdou ihned na trh
  • Jaké jsou trendy fotovoltaiky pro rok 2024 a dále?
  • Vyplatí se mít k fotovoltaice i záložní baterii?
  • Budou se solární panely do budoucna zvětšovat?
  • Prodlouží se trvanlivost solárních panelů?
  • Čeká solární panely zásadní změna?
  • Jak se změní technologie fotovoltaiky po roce 2024?
  • Neodkládejte instalaci FVE, přicházíte o peníze

Chci rovnou nezávaznou nabídku fotovoltaiky pro SVJ

Vývoj fotovoltaiky je stále dramaticky rychlý

Odborníci z německé organizace VDMA letos vydali už čtrnáctý přehled vývoje fotovoltaiky se zaměřením na technologii solárních panelů. Rozsáhlý report každoročně shrnuje nejnovější trendy, přičemž součástí reportu je i pokus o prognózu na příštích deset let – aktuálně tedy do roku 2033. Pod zkratkou ITRPV (International Technology Roadmap for Photovoltaics – něco jako Mezinárodní plán vývoje fotovoltaické technologie) tak najdete komplexní dokument, který je standardně základem odborných studií i marketingových plánů v oboru fotovoltaiky. 

Inovace v solární technologii jdou ihned na trh

Asi nikde jinde nenajdete trendy a inovace ve fotovoltaice za poslední roky v takovém detailu, jako právě v ITRPV. Kdybyste si chtěli rychlost vývoje ověřit, stačí jednotlivá vydání porovnat. I odborný tým VDMA své výhledy do budoucna každý rok upravuje – nástup inovací i rychlost jejich prosazování na trhu totiž každý rok překonávají očekávání. Jakmile se objeví efektivnější řešení, výroba ho obyčejně masově aplikuje během pouhých 2 až 3 let. Letošní trendy v oblastech typů panelů, jejich struktury, výroby, velikosti nebo efektivity si můžete zdarma stáhnout tady, stačí se zaregistrovat. Jen počítejte s tím, že ITRPV je pro mezinárodní využití v angličtině. Pokud ale o fotovoltaice něco víte, většina grafů pro vás bude srozumitelná i tak. 

Jaké jsou trendy fotovoltaiky pro rok 2024 a dále?

Rozsah dokumentu je obrovský a desítky analýz jdou opravdu do detailu, takže s ním tady nebudeme extra zdržovat. Vytáhli jsme na ukázku jen pár grafů, které by mohly zajímat každého, kdo o fotovoltaice uvažuje. A ještě jsme se soustředili primárně na oblast solárních panelů pro bytové domy a jejich SVJ a bytová družstva. 

„Domy sobě jsou jediný český specialista na fotovoltaiku čistě pro bytové domy. Optimalizace výkonu je v této oblasti mimořádně důležitá, takže trendy a inovace sledujeme nepřetržitě.“  

Vyplatí se mít k fotovoltaice i záložní baterii?

Na grafu dole jasně vidíte, jak dramatický nárůst využívání záložních baterií pro ukládání a efektivnější využívání vyrobené energie ze solárního zdroje výzkumníci na základě dat očekávají. V roce 2022 byl celosvětově podíl střešních instalací fotovoltaiky bez baterie (modrá) ještě obrovských 90 % – baterii využívala jen jedna z deseti fotovoltaických elektráren. Podíl instalací s baterií (oranžová) ale roste a do roku 2033 dokonce kombinace FVE a baterie podle prognózy získá drtivou většinu. Z dosavadních zkušeností je přitom pravděpodobné, že realita bude opět rychlejší, než opatrný odhad vědců. Kvalitní a stále dostupnější baterie totiž efektivitu solárních systémů dramaticky zvyšují. 

Budou se solární panely do budoucna zvětšovat?

Velikost jednotlivých solárních modulů FVE je dvojsečná. Laik by očekával, že čím větší panel, tím jednodušší a rychlejší instalace potřebných metrů čtverečních. Na druhou stranu se ale s většími panely hůře manipuluje. Už proto, že také znatelně narůstá jejich hmotnost. A instalace desítek solárních panelů na klasickou sedlovou střechu starého činžáku někde ve výšce 8. patra se tak v případě rozměrných a těžkých panelů poměrně komplikuje. Zkrátka, větší neznamená lepší nebo efektivnější, takže rozměry sice rostou, ale dramatická změna už se čekat nedá. Neměla by smysl. Graf dole opět ukazuje odhad do roku 2033. 

Prodlouží se trvanlivost solárních panelů?

Standardní výkonová záruka solárních panelů je dnes už běžně 25 let. Výrobce tak garantuje, že panely budou mít celé čtvrtstoletí výkon alespoň 80 %. S postupně klesající efektivitou ale vydrží ještě déle. A protože v tu dobu už dávno vyrábějí zadarmo, do výměny se nepoženete. Ostatně proto nepřišla vlna recyklací, která se očekává po solárním boomu 2010–12. Panely fungují déle, než kdokoli čekal. (Více o mýtech okolo FVE píšeme tady.) Fyzická trvanlivost je zkrátka pro panely zásadní. Proto můžete z ITRPV vyčíst i zvětšující se popularitu tzv. bifaciálních panelů.

Zatímco monofaciální (jednostranné) moduly kryje sklo jen shora, ty modernější mohou mít zespoda místo plastového krytí v podstatě další identický panel, opět chráněný sklem. Zásadně se zvýší celková odolnost proti větru, tvorbě prasklin apod., což trvanlivost panelů zase prodlouží. Navíc se tak zvýší výkon na m2. Ideálně poslouží například při instalacích k zastínění parkoviště nebo podobných místech, kdy se i na spodní stranu dostane odrazem větší množství rozptýleného slunečního světla. Těsně nad střechou bytového domu, kde využijete víceméně jen větší odolnost, jde zatím o drahé řešení. Jakmile ale cena díky větší výrobě dostatečně klesne, může to začít dávat smysl i tam.  

Modrá v grafu znamená poměr panelů se sklem shora, oranžová předpověď rozšíření panelů pokrytých sklem z obou stran. 

Čeká solární panely zásadní změna?

Ačkoli říkáme, jak se technologie stále vyvíjí, určitě by vás to nemělo od pořízení fotovoltaiky odradit s tím, že počkáte na ještě pokročilejší inovace. Realisticky platí to samé, jako u jakékoli jiné elektroniky. Každý příští počítač, mobil, televizor, ale i pračka nebo lednice budou zase o něco pokročilejší. Ale neznamená to, že má smysl na ně čekat. Počítač chcete používat hned a chlazení potravin nebo praní taky nepočkají. Se solární energií je to stejné. Změny jsou postupné. Nebojte se, že vaše fotovoltaická elektrárna nějak rychle zastará. 

„Vývoj fotovoltaiky ani legislativy nejsou důvod instalaci odkládat. Standardní bytový dům díky solární energii ušetří za energie 25–30 000 měsíčně. Žádné vylepšení nemůže nabídnout nic, kvůli čemu by se vyplatilo vyhazovat každý měsíc z okna takovou úsporu.“ 

Možné změny technologie fotovoltaiky po roce 2024

Když shrneme to zásadní, co odborníci z ČVUT očekávají jako komerčně zajímavé. 

  • Monokrystaly – Ačkoli mezi panely momentálně převládají polykrystaly (psali jsme o tom nedávno, viz Polykrystalický, monokrystalický nebo amorfní panel?), nadvládu nejspíš převezme monokrystal. Odjakživa má větší efektivitu, ale měl problém s rozptýleným světlem a jeho výroba byla drahá. Dnešní monokrystaly mají ale mnohem lepší krytí sklem, které světlo neodráží, ale láme dovnitř. Nová technologie také umožňuje „na jeden zátah“ vyrobit monokrystalický ingot o délce několik metrů. 
  • Half-cut a menší články – Stále efektivnější řezání „na plátky“ také snižuje množství odpadu. Průměr ingotu navíc umožňuje výrobu tzv. half-cut článků, neboli destiček rozříznutých napůl. Nebo dokonce na čtvrtiny. Produkce se tak násobí, a zmenšení článků navíc řeší problém s proudem, který narůstá úměrně velikosti. Menší články tak nezvyšují nároky na výkonnou kabeláž a současně snižují přenosové ztráty. Další výhodou half-cut řešení je větší odolnost proti zastínění. Pokud je část modulu ve stínu, na výkon klasického panelu to má poměrně velký vliv. V případě half-cut technologie může být klidně polovina panelu ve stínu, a druhá přitom bude i nadále generovat energii.
  • Konec amorfních článků? – Další pokrok ve výrobě umožňuje vybrousit monokrystal tak tenký (cca 120 mikrometrů), že je ohebný a dokáže nahradit stříkané amorfní křemíkové instalace. Efektivita je podobně nízká (okolo 10 %), stejně tak i životnost (7–10 let). Ale pro kalkulačky, dobíječky na batoh apod. to stačí. 

Neodkládejte instalaci FVE, přicházíte o peníze

Využívání solární energie je osvědčený způsob, jak ušetřit na energiích, pomáhat snížit emise z fosilních paliv, a ještě si zjednodušit život. Čím dříve si fotovoltaiku pořídíte, tím dříve začne vaše SVJ nebo bytové družstvo každý měsíc šetřit desítky tisíc korun. Když si navíc objednáte i sloučení odběrných míst (SOM), budete šetřit nejen na energii, ale také na souvisejících poplatcích. Ty mimochodem neustále porostou – viz. tento článek.

Přehled výhod fotovoltaiky pro SVJ 

  • Měsíční úspora až 60 % z plateb za energie
  • Státní dotace na instalaci ve výši až 50 % 
  • Zvýšení energetické soběstačnosti
  • Ekologičtější a udržitelnější životní styl
  • Výrazná modernizace stárnoucích domů
  • Zvýšení hodnoty domů i bytů v nich

Chcete solární panely instalovat i na váš bytový dům? Ozvěte se nám. Zodpovíme vám všechny dotazy a rezervujeme vám termín instalace.

Nebo si alespoň objednejte náš pravidelný newsletter. Neuteče vám žádná novinka ani akce.