BLOG
24.11.2022

Fotovoltaika pro bytové domy šetří peníze až desítkám bytů naráz

Solární panely zažívají boom, prozatím ale zejména na rodinných domech, ačkoli v České republice máme přes 2 milionu bytů v bytových domech. Naše činžáky, bytovky a panelové domy jsou přitom zastaralé a fotovoltaika jim může doslova vdechnout nový život. I díky doplňkovým službám z kategorie smart home, které v kompletním řešení nabízí například Domy sobě.

Přehledný obsah článku:

 • Fotovoltaika pro bytové domy
 • Solární energie pro každého
 • Co je to komunitní energetika
 • Proč společné odběrné místo ušetří víc
 • Solární energie pro obyvatele bytů
 • Recyklace solárních panelů
 • Fotovoltaika od Domů sobě

TIP: chci nabídku solárů pro bytové domy

Fotovoltaika šetří i na bytových domech 

Nedávná konference „Rekonstrukce a provoz bytových domů“ pořádaná odbornými portály TZB-info a ESTAV.cz shrnula pozitivní přínosy, které přechod na fotovoltaiku obyvatelům bytových domů přináší. V případě jedné instalace se místo jediné domácnosti mohou týkat až desítek bytů naráz:

 • okamžitá úspora až 40 % z plateb za energie,
 • státní dotace ve výši až 50 % na instalaci díky programu Nová zelená úsporám,
 • možnost záložní baterie, která může překlenout výpadky ze sítě,
 • zvýšení energetické soběstačnosti obecně,
 • ekologičtější a udržitelnější životní styl,
 • spoustu doplňkových služeb včetně ovládání přes mobilní aplikaci.
„Výhody fotovoltaiky pro bytové domy v mnoha ohledech překonávají užitečnost solárních panelů u rodinných domů.“ 

Solární panely do každé rodiny

Diskuze odborníků na fotovoltaiku jsme se pochopitelně zúčastnili také. Naší dlouhodobou snahou zpřístupnit výhody solární energie i obyvatelům bytových domů. Už proto, že je Česká republika s ohledem na téměř 50 % obyvatel žijících v činžácích, bytovkách, panelových domech a dalších objektech pro „komunitní“ bydlení i v rámci střední a východní Evropy unikátní. (V Praze dosahuje tento poměr až 60 %.) Zároveň je navíc fotovoltaika v našem mírném pásmu bez pravidelného větrného proudění nebo mohutných toků výjimečným zdrojem alternativní, a především obnovitelné energie. A zaslouží si výraznou podporu – tím víc, jak politická situace posledních let čím dál více komplikuje (a prodražuje) dostupnost tradičních (fosilních) zdrojů. U řešení otázky, proč tedy zrovna ČR v otázce fotovoltaiky pro bytové domy zaostává, jsme tudíž nemohli chybět. S popularizací solární energie pro bydlení sídlištního typu u nás začínaly Domy sobě mezi prvními.  

TIP: Kolik může váš dům ušetřit díky fotovoltaice

Foto: První realizace solárních panelů na bytovém domě v Táboře. Díky Domům sobě a fotovoltaice bytový dům s 30 byty ušetří příští rok na elektrické energii přes 130 000 Kč. 

Společné odběrné místo snižuje cenu za kWh 

Problém je v tom, že Česko stále čeká na legislativu ohledně tzv. komunitní energetiky. Zřízení fotovoltaiky u bytových domů vyžaduje překonat mnohem více administrativních kostlivců, než v případě rodinných domů nebo firem. Zákon myslí v oblasti energií jen na jednotlivé vlastníky bytů, ačkoli ve většině jiných otázek úplně běžně počítá s SVJ nebo bytovými družstvy. V případě elektřiny je ale nutné zrušit klasické bytové elektroměry, odhlásit různé dodavatele a vytvořit jedno odběrné místo. V domě tak vznikne lokální distribuční soustava, která je třeba v případě pitné vody nebo hromadné dodávky tepla zcela běžná. Podružné elektroměry u jednotlivých bytů potom slouží už jen na spravedlivé rozpočítání úspor z vlastní solární energie. 

„Fotovoltaika pro bytový dům znamená dost papírování. Proto za vás Domy sobě vyřídí všechno včetně státní dotace.“

Co je to komunitní energetika? 

Půjde stručně řečeno o změnu zákona, která umožní instalaci fotovoltaiky a její rozpočítání na jednotlivé obyvatele domu i bez nutnosti sloučení odběrného místa. Úsporu díky solární energii bude prostě možné rozpočítat na jednotlivé byty v rámci dané „energetické komunity“, aniž by musely být pod jedním elektroměrem – tzv. sdruženým odběrným místem. Celý proces by to výrazně zjednodušilo, což nejspíš zvýší zájem u zástupců tisíců SVJ o fotovoltaiky, na druhou stranu to znamená i snížení úspory pro jednotlivé majitele bytů o poplatky za elektroměry a jističe, které jim zůstanou. Navíc není jisté, kdy a za jakých podmínek konečně komunitní energetika projde schválením. Podle posledních zpráv je její projednání odloženo minimálně na rok 2024. Vzhledem k tomu, že díky solární energii šetříte od prvního dne, kdy je fotovoltaická elektrárna funkční, znamená pro bytové domy každý měsíc čekání další desítky tisíc korun. Druhá mírně dvojsečná věc kromě nižší úspory může být fakt, že změna přinese i změnu rozhodování o ceně elektřiny z regulátora nebo konkurencí omezovaných dodavatelů na samotné SVJ jednotlivých domů. A SVJ, které chce za každou cenu vydělat na novou střechu, nemusí mít na cenotvorbu stejný pohled, jako dodavatel, který si musí dávat pozor na konkurenci. 

Komunitní energetika ve zkratce

Jak píše přímo jeden z pořadatelů konference, portál TZB-info:

1. Fotovoltaika pro bytový dům tak staví SVJ před složitou volbu – buď významně ušetří a budou mít kontrolu nad vlastní výrobou a spotřebou elektřiny. Ale musí být připraveno podstoupit velmi náročný proces a spoustu práce navíc.

2. Nebo ušetří méně a nad cenami elektřiny nebudou mít takovou kontrolu, ale instalace i provoz fotovoltaiky bude mnohem snazší. Přesné podmínky komunitní energetiky však budou známy až někdy v budoucnu.

Fotovoltaika do bytu?

Jestli se vám tedy nechce čekat na to, co přinese schválení novely energetického zákona, nebo předem víte, že vám jde primárně o co největší úsporu, můžete na solární energii bez okolků přejít už dnes. Díky sdružení pod jedno odběrné místo a optimalizaci solárního řešení využívajícího zapojení více domácností ušetříte více a rychleji. Domy sobě spolupracují přímo s SVJ nebo bytovým družstvem, poradí vám optimální řešení, zařídí státní dotaci z programu Nová zelená úsporám a zprostředkují také spolehlivou a rychlou instalaci zařízení. Zkrátka fotovoltaika od A do Z pro bytové domy a více než 2 miliony bytů v České republice. 

Šetřete s fotovoltaikou a odebírejte náš newsletter.

Proč si vybrat Domy sobě?

Jedná se o speciální řešení upravené pro potřeby obyvatel bytových domů. Domy sobě nejen vyřeší kompletní instalaci a související balík papírování, ale součástí řešení na klíč je také celá řada doplňkových služeb s možností dalšího rozvoje.

 • Instalace fotovoltaiky na střechu domu. 
 • Vyřízení státní dotace až ve výši 50 % z ceny instalace.
 • Příprava na možnost akumulace energie v budoucnu.
 • Chytrá měřidla a senzory do jednotlivých domácností.
 • Analýza spotřeby a metodika jejího snížení v rámci celého domu.
 • Mobilní aplikace pro dálkové ovládání a dálkové odečty spotřeby.
 • A především okamžitá úspora nákladů na elektřinu odebíranou z veřejné sítě ve výši až 40 %, kterou umožní využití energie vyrobené vlastní fotovoltaickou elektrárnou.

Neváhejte a ozvěte se nám co nejdříve. Kontaktujeme vaše SVJ, připravíme prezentaci pro váhavé sousedy a zařídíme vám dobré místo v pořadníku na instalaci. Spolehněte se.